6
Kunstauktion ARoS Auktionsliste over samtlige værker.26.09.2015 NR. Kunstner / Titel Materialer Mål Vurdering 1 Erik Clausen. ”Fuglene flyver I flok, når de er mange nokGouache på papir, framed 72,5 x 52,5 cm Dkr. 4.000 / €. 536 2 FRODE STEINICKE. untitled ” MDF / OLIE 27 X 16 X 13 cm DKK. 10.000 / €. 1.340 3 HANS CHR. SØRENSEN. MODER JORDOLIE PÅ LÆRRED INDRAMMET 80 X 80 cm DKK. 10.000 / €. 1.340 4 Asmund Havsteen- Mikkelsen. "Ghost" Lithografisk tryk Framed with glass 65x80 cm Dkr. 3.800 / . 510 5 EMIL SALTO. THE SPECTACLE BEFORE ME WAS STRANGELY MOVING (#3) PHOTOGRAM ON BARYTA PAPER UNIQUE , Framed with glass 24 X 30 cm. DKr. 8.500 / €. 1.140 6 Bjørn Nørgaard. ”Skuffebillede” 2007 Silketryk, lakeret. Sign. 9/15 Framed with glass 80 x 61 cm. Dkr:10.000 / €: 1440 7 Bettina Winkelmann. ”Sol over engen" Olie på lærred 50 x 60 cm DKr. 5.000/ €.670 8 Claus Ørntoft. ”Skitse til Løverne Marselisborg Slot” 1/100 Litografisk tryk framed with glass 38 x 4 9 cm. Dkr. 1500 / €. 201 9 TOVE DAMMAND JENSEN. # 1 SKABELSEN2. DAGEN MARS INSPIRATIONOlie på lærred 100 X 140 cm. Dkr.17.500/ 2345 10 TOVE DAMMAND JENSEN. # 2.SKABELSEN2. DAGEN MARS INSPIRATIONOlie på lærred 100 X 140 cm. Dkr.17.500/ 2345 11 Peter Ejlerskov. Untitled " mixed media on paper framed with glass 91 x 68 cm Dkr. 4.500 / €. 600 12 Peter Ejlerskov. Untitled " mixed media on paper framed with glass 91 x 68 cm Dkr. 4.500 / €. 600 13 Peter Ejlerskov. Untitled " mixed media on paper framed with glass 88 x 71 cm DDK. 3.000 / €. 400

Kunstauktion ARoS Auktionsliste over samtlige værker.26.09Kunstauktion ARoS Auktionsliste over samtlige værker.26.09.2015 NR. Kunstner / Titel Materialer Mål Vurdering 1 Erik Clausen

    2

Page 1: Kunstauktion ARoS Auktionsliste over samtlige værker.26.09Kunstauktion ARoS Auktionsliste over samtlige værker.26.09.2015 NR. Kunstner / Titel Materialer Mål Vurdering 1 Erik Clausen

Kunstauktion ARoS Auktionsliste over samtlige værker.26.09.2015

NR. Kunstner / Titel Materialer Mål Vurdering 1 Erik Clausen.

”Fuglene flyver I flok, når de er mange nok”

Gouache på papir,

framed

72,5 x 52,5 cm

Dkr. 4.000 / €. 536

2 FRODE STEINICKE.

” untitled ”

MDF / OLIE 27 X 16 X 13 cm

DKK. 10.000 / €. 1.340

3 HANS CHR.

SØRENSEN.

”MODER JORD”

OLIE PÅ LÆRRED INDRAMMET

80 X 80 cm

DKK. 10.000 / €. 1.340

4 Asmund Havsteen-

Mikkelsen.

"Ghost"

Lithografisk tryk Framed with glass

65x80 cm

Dkr. 3.800 / €. 510

5 EMIL SALTO.

THE SPECTACLE BEFORE ME WAS STRANGELY MOVING (#3)

PHOTOGRAM ON BARYTA PAPER

UNIQUE , Framed with glass

24 X 30 cm.

DKr. 8.500 / €. 1.140

6 Bjørn Nørgaard.

”Skuffebillede” 2007

Silketryk, lakeret. Sign. 9/15 Framed with glass

80 x 61 cm.

Dkr:10.000 / €: 1440 7 Bettina Winkelmann.

”Sol over engen"

Olie på lærred

50 x 60 cm

DKr. 5.000/ €.670 8 Claus Ørntoft.

”Skitse til Løverne på Marselisborg Slot”

1/100 Litografisk tryk

framed with glass

38 x 4 9 cm.

Dkr. 1500 / €. 201 9 TOVE DAMMAND

JENSEN.

# 1 ”SKABELSEN2. DAGEN

MARS INSPIRATION”

Olie på lærred

100 X 140 cm. Dkr.17.500/ € 2345

10 TOVE DAMMAND

JENSEN.

# 2.”SKABELSEN2. DAGEN

MARS INSPIRATION”

Olie på lærred

11 Peter Ejlerskov.

”Untitled "

mixed media on paper framed with glass

91 x 68 cm

Dkr. 4.500 / €. 600 12 Peter Ejlerskov.

”Untitled "

91 x 68 cm

Dkr. 4.500 / €. 600 13 Peter Ejlerskov.

”Untitled " mixed media on paper

framed with glass

88 x 71 cm

DDK. 3.000 / €. 400

Page 2: Kunstauktion ARoS Auktionsliste over samtlige værker.26.09Kunstauktion ARoS Auktionsliste over samtlige værker.26.09.2015 NR. Kunstner / Titel Materialer Mål Vurdering 1 Erik Clausen

14 Steffan Herrik.

” Gumozo Modifikation"

Olie, Akryl og lak på lærred

Framed

60 x 80 cm

Dkr. 3500 / €.470 15 Nina Borges.

” Untitled ”

Pencil and ink.

Framed with Glass

69 x 62 cm

Dkk 5000 / €. 720

16 Anne Vilsbøll.

”At Favne”

Olie, papir på Lærred 2014 – 2015

53 x 44 cm.

Dkr. 7500 / €. 1000 17 Knud Odde.

” Rimbaud verlaine”

Lithografisk tryk 7/50 framed with glass

63 x 82 cm.

Dkr 4500 / € 603

18 Peter Callesen.

”Uden ende, det handler om kærlighed “ 2015

Akvarel, et enkelt penselstrøg framed with glass

43 x 64 cm DKr. 7000 / €. 938

19 Ruth Campau.

”Untitled” 2015

SILVER CURTAIN (sample) Akryl på Spejlmylar.

monteret på Dibbond

1,48 x 70 cm

Dkr. 25.000 / €. 3.350

20 Ole Ahlberg.

”Bellevue” BEAUTIFUL

VIEW. 2015

Original signed lithography

Regular Edition 2/75 framed with glass,

78,5 x 67 cm.

Dkr 7500 / €: 1000

21 Ole Ahlberg.

Beautiful tattoo. 2015. "When the end is good,

everything is good"

Original signed lithography Regular Edition 4/75

framed with glass,

78,5 x 67 cm.

Dkr 7.500 / €: 1000

22 Amanda Arancibia

Haugen Sørensen/

Spanien. “Children and women gather firewood in the northern part Ethiopia”

Photo Edition # 1 Framed with glass

34 x 44 cm.

Dkr 3.500 / €. 470

23 Inge Hørup

“Reclining figure with souvenir”

Oil on canvas

50 x70 cm Dkr. 11.000/€. 1475

24 Cathrine Raben

Davidsen

”Dew" 2014

Olie, pigment on linen

36 x 26 cm

Dkr. 12 000 / €. 1.610 25 Lin Utzon

Ceramic krukke

. håndmalede

terracotta / shiny glaze / colors

.

41 x 25 cm

Dkr 10.000 / €. 1440

26 Fie Norsker

” Nightscape “ 2015

Watercolor, pencil Framed with glass

58 x 45 cm.

DDK. 9000 / €. 1.205

Page 3: Kunstauktion ARoS Auktionsliste over samtlige værker.26.09Kunstauktion ARoS Auktionsliste over samtlige værker.26.09.2015 NR. Kunstner / Titel Materialer Mål Vurdering 1 Erik Clausen

27 Sofie Thorsen / Wien

” Small Piece of Fabric“ 2015

Pigment og kaseinfarve på træ Unique

24x32 cm

Dkr. 15.000 / €. 2000

28 Tommy Støckel / Berlin

”STUDIO FONT Alfabet Version 1 “

Lambda print Unique 2015

Framed with glass

32 x 32 cm

Dkr. 6.000 / €. 804 29 Kunstnerduo

Randi og Katrine.

“For My Darling (Sailors Valentine)” 2013 Unique

Vægobject, Wood, fiberboard, paint, shells windowpane, oyster shells,

75 x 25 cm Dkr. 20.000 / €. 2880

30 Caroline Krabbe

Haugen Sørensen

” Malecon ”

Olie på lærred

100 x 70 cm.

Dkr. 10.800 / € 1.450 31 Ebbe Stub Wittrup

” After Matyushin`s Guide to Color ” 2014

C-print, Fotogram. Unique. Framed

31 x 25 x 2 værker

Dkr 30.000 / €. 2.680

32 Yared Wondwossen /

Ethiopia.

“ Smiling boy from south

Ethiopia: “

Oil on canvas Framed

45 x 29,5 cm.

Dkr. 3.000 / €. 420 33 Beinta av Reyni ” the

view of the Faroes Islands“ 2015

Olie på lærred

95 x 100 cm

Dkr.16000 / € 2.145

34 Peter Callesen

”Uden Ende, det handler om kærlighed “ 2015

43 x 64 cm.

Dkr. 7000 / €. 938 35 Alexander Tovborg

Bocca Baciata 4

Original Lithograph Printed on 250 g. Velin d’Arches paper 120 ex. numbered and signed by the artist.

70 x 50 cm

Dkr. 2.500 / €. 335 36 Jens Bredholt

”Tango”

Acryl, Vinkelsliber, Svamp, Pensel på MDF

50 x 60 cm

Dkr. 4.500 / €. 603 37 Eydun av Reyni.

Færøerne

” Udsigt mod Nolsoy ”

Olie på Lærred.

Vurdering:

80 x70 cm. Dkr. 12.000 / €. 1.610

38 Bjørn Nørgaard.

“Daily News from the Camp” 2014 unique

Gipsmodel, sign.

14 x 23 x 20 cm

Dkr.10.000 / €: 1440

39 Kaare Nielsen.

” Wald ” 2015

Acryl, Tusch on Paper. Framed with glass

64 x 78 cm

Dkr. 4.500 / €. 603

Page 4: Kunstauktion ARoS Auktionsliste over samtlige værker.26.09Kunstauktion ARoS Auktionsliste over samtlige værker.26.09.2015 NR. Kunstner / Titel Materialer Mål Vurdering 1 Erik Clausen

40 Viera Collaro.

” Untitled “

Pencil Drawing Colour / Plate Gold.

framed with glass

71 x 86 cm.

Dkr. 5.500 / €. 737

41 Nicolai Howalt.

” Light Break” Phototherapeutic Apparatus / Plano- convex lens 1896

: Silver Gelatin Print, Edition 5

Framed with glass

54 x 44 cm.

Dkr. 20.000 / €. 2.680 42 Katrine Ærtebjerg.

” Among Shadows “

Olie på lærred,

50 x 65 cm

Dkr.30.000 / €. 4.020

43 Melou Vanggaard.

”fuldemands gogo”

Olie på lærred

60 x 60 cm

Dkr. 5.500 / €. 737

44 Anders Moseholm.

” realistic dreams ”

Olie på lærred

95 x 120 cm

Dkr. 28.000 / €. 3.750

45 Sergei Sviatchenko.

”Fra serien Strange Pay's” 2015.

Mixed media på lærred. DKK

80 x 60 cm.

Dkr.15.000,€ 2.000 46 Paul Enøe Johansson

”The Kartoffel woman"

Olie på Lærred

100 x 80 cm

DDK. 12 000 / € 1610 47 Henny Filbert.

” Solopgang ved Vidåén, Højer "

Olie på MDF

61 x 46 cm

Dkr. 4.500 / €. 600

48 Keld Moseholm.

”tung lastet"

Bronce

17 x 18 x 10 cm Dkr.35.000 / €. 4.690

49 Frede Troelsen.

”Udhugget Sammenføjning"

Træ, farve

100 x 68 cm

Dkr.12.000 / €.1610

50 Birgitte Thorlacius.

”Rabarber folder sig ud"

Koldnåls radering

Framed with glass

59x 64 cm

Dkr.3.000 / €. 402

51 Tal R.

”M” 2014. Unique, Sign

Ink, Crayon on Pigment and Rabbit

skin glue Painted Paper. Framed With glass

62 x63 cm

Dkr. 35.000 / €. 4.690

53 Steffan Herrik.

”Dobbelt Gumozo"

Jern, Textil, Asfalt.

52 x 36 x 24 cm

Dkr 10.000/ €. 1.350 54 Gunnar K. Hansen.

” Market Square"

Olie på MDF

32 x 40 cm

Dkr. 4.000/ €. 540

Page 5: Kunstauktion ARoS Auktionsliste over samtlige værker.26.09Kunstauktion ARoS Auktionsliste over samtlige værker.26.09.2015 NR. Kunstner / Titel Materialer Mål Vurdering 1 Erik Clausen

55 Gunnar K. Hansen. “ in the shade under the

trees"

Olie på MDF

32 x 48 cm

Dkr. 4.500 / €. 600

56 Marianne Frank / England

“Children’s Room & Wall Paper”

Olie on aluminium

61 x 68,5 cm

Dkr.11.000 / €.1.475 57 Helle Baslund.

”Cirkel pigen" Eget Tryk, Træsnit - 2014 Framed with glass

48 x42 cm

Dkr. 1.500/ €. 210 58 Jens Bohr.

” Sølvhejren " Eget Tryk ,Træsnit - 2014 Framed with glass

37 x 47 cm

Dkr. 1.500 / €.210

59 Odd Moe.

” Ikonoklasme" Olie på lærred

80 x 90 cm

Dkr.15.000/ €. 2010

60 Andreas Schulenburg .

” Citron skive med Citron båd "

Filt på MDF - 2014

27 x20 x 35 cm

Dkr.10.000/ €. 1340

61 Lilibeth Cuenca Rasmussen

” Hair Ball # 3 ” 2013

Foto Edition 5

Framed with glass

103 x 78 cm

Dkr 32.000 / € 4.290 62 Carsten-krogstrup

In the deep dark woods 6.”

olie på lærred

30x55 cm

Dkr. 7.000 / € 940

63 Lora Murphy/ Irland

/Danmark ”Birdsong"

Olie and Encaustic and Mixed media

. 75 x 52 cm

Dkr. 6.500 / €. 870 64 Marit Benthe Norheim

”Campingkvinne- Flyhtningen.”

Lithografisk tryk 23/45 framed with glass

39 x 48 cm

Dkr. 1500 / € 201

65 Malene Landgreen

” Untitled 2015.” Litografisk tryk Framed with glass.

78x108 cm.

Dkr. 7.000 / € 940 66 Jan Wessel.

”Camping II" Olie på lærred

70 x 90 cm

Dkr.16.000/€. 2145

67 Gunleif Grube

”Lysets dag “ 2015

Olie på lærred, Indrammet

34 x 34 cm

Dkr.7.500 / € 1000 68 ”Clean ”

Frederik Hesseldahl

” Familitur på Stranden ”

Akryl Lak Spray, på lærred

120 x 110cm

Dkr. 22.000/ €. 2950 69 HuskMitNavn

”Feeting the Lion “

Tegning, tusch på Papir 2015 Framed

21, 8 x 21, 8. cm.

Dkr. 4.000 / €. 536

Page 6: Kunstauktion ARoS Auktionsliste over samtlige værker.26.09Kunstauktion ARoS Auktionsliste over samtlige værker.26.09.2015 NR. Kunstner / Titel Materialer Mål Vurdering 1 Erik Clausen

70 Mette Winckelmann

” Waving Plums ” 2013

Olie og Textil på lærred

30 x 21 cm

Dkr 8.000 / €. 1070

71 Faränak Sohi

”HER HAR JEG HJEMME ...HERFRA MIN VERDEN GÅR.” 2015.

COLLAGE, PAPIR, POSKATUCH, PAILETTER, GLIMMER (med ramme)

50 X 40 cm.

Dkr. 5000 / € 670

71 Bjørn Nørgaard

” THE GENETICALLY ALTERED LITTLE MERMAID ” 2007

Blanc de Chine, speciel kasse.

30 cm x 28 x 12 cm. Dkr:20.000 / €: 2880

72 David Shrigley, England

“ Untitled (Spoon) 2008 “

portfolio of 10 woodcuts on paper Edition is 1/20 Framed with glass

118 x 85,8 cm.

Dkr.8200 / € 1.100

73 Carsten Schmidt-Olsen

“Work of Heart.” 2014

C- Print Framed with glass

117 x 79 cm.

Dkr.8000 / € 1.072 74 Nadia Plesner

” Assimilation Asylum “2015

Olie på lærred,

50 x 70 cm

Dkr.14.000 / € 1875

75 Michal mørk ”Stort P ”

Olie på Lærred/MDF.

50 x 45 cm.

Dkr. 4.500 / €. 603 76 Bøje Prejsler Hansen

”Untitled "

Olie on canvas indrammet

38 x 48 cm

Dkr. 3.100 / €. 415

77 .

78

79

80